Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to coroczne wydarzenie poświęcone sztuce, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i nowe media. Interesuje nas potencjał twórczy ukryty w maszynach, algorytmach, programowaniu i w bazach danych. Eksplorujemy ważne zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce, m.in. VR, rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, hakowanie i tożsamość cyfrowa.

Patchlab to wystawy, performansy i koncerty audiowizualne, projekcje filmowe, warsztaty z artystami i specjalistami od technologii oraz spotkania i dyskusje.

Festiwal odbywa się w Krakowie od 2012 roku.

Patchlab organizowany jest przez Fundację Photon. Należy do międzynarodowej platformy AVnode zrzeszającej artystów i wydarzenia prezentujące współczesną sztukę audiowizualną wspieraną przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa. W 2019 roku otrzymał oznaczenie EFFE 2019-2020, czyli znak jakości European Festivals Association (EFA) dla wybitnych festiwali artystycznych, przypisywany za wyjątkowe i innowacyjne podejście, za wkład w dziedzinie sztuki, zaangażowanie społeczne i międzynarodową otwartość.

 

Poprzednie edycje festiwalu w latach 2012-2018