W ramach 2. edycji miejskiego festiwalu Sztuka do Rzeczy – design w Krakowie,  poświęconego przemysłom kreatywnym, Fundacja Photon zaprezentuje instalację interaktywną TOUCH ME greckiego artysty i projektanta Yiannisa Kranidiotisa.

Rzeźba TOUCH ME zaprasza do dotyku, podkreślając, że bezpośredni kontakt w sztuce użytkowej jest kluczowy.
Instalacja nawiązuje do starożytnych bożków Cyklad – czarna głowa stoi na postumencie, jak pozaziemski, obcy gość, czekając na spotkanie z człowiekiem. W momencie kontaktu, rzeźba ożywa i w odpowiedzi na dotyk emituje zimne niebieskie i fioletowe światło, w przypadku większego zaangażowania cieplejsze kolory czerwony i pomarańczowy, poprzez setki światłowodów, które są zamontowane na jego powierzchni. W warstwie audio jednocześnie słyszalny staje się pejzaż dźwiękowy oparty na ruchach rąk dotykających rzeźby. TOUCH ME to metafora relacji między człowiekiem a technologią. Próbuje zbadać trudności interakcji człowiek-maszyna. Prosta interakcja, jak dotyk, jest czasami bardzo trudna do osiągnięcia. Ludzie często wahają się dotknąć obiektów, rzeźb. Kiedy wreszcie to robią, niektórzy mogą czuć się niekomfortowo dzięki reakcji rzeźby, a inni mogą czuć się pociągnięci i oczarowani. Powstaje refleksja, jaki mamy stosunek do interakcji człowiek – maszyna w czasach, gdy w codziennym życiu otoczeni jesteśmy mnóstwem interaktywnych urządzeń.

Yiannis Kranidiotis to grecki artysta i projektant, badający relacje między nauką a sztuką, tworzący obiekty i instalacje wykorzystując głównie światło, ruch i dźwięk, aby tworzyć przestrzenie i doświadczenia, gdzie wszystko współistnieje i współdziała. Interesuje się zjawiskami fizycznymi, takimi jak oscylacja harmoniczna, naturalna powtarzalność i ruch falowy, a także badanie i przekształcanie danych naukowych, takich jak nowe odkrycia egzoplanet lub właściwości wiatru słonecznego. Wiele jego prac obejmuje ruch i interakcję, gdzie inne obejmują przetwarzanie danych i metody sonifikacji. Wymaga to interdyscyplinarnej pracy z dźwiękiem, sztukami wizualnymi, kodowaniem, elektroniką i fizyką. Posiada licencjat z fizyki na Uniwersytecie w Patras oraz tytuł magistra w dziedzinie optyki z Essex University. Jego prace były prezentowane na wielu festiwalach i wystawach, takich jak BOZAR (Bruksela), Maintenant (Reenes, Francja), SPECTRA (Aberdeen, Wielka Brytania), Made in NY Media Center (Nowy Jork), FILE (Sao Paulo, Brazylia), B- Seite Festival (Niemcy), Rome Media Festival, ISEA (2016 Hong Kong, 2015 Vancouver), MADATAC (Madryt), Lumen Prize Global Tour, Athens Digital Arts Festival, Onassis Cultural Center (Ateny), LUNDA Gallery (St. Petersburg, Rosja ). Artykuły na temat jego projektów publikowane były m.in . w tym „Google Cultural Institute”, „The Creators Project”, „Arduino.org”, „Gizmodo”, „Open Culture”, „Hyperallergic”, „Bigthink” i „Konstvärlden”.